Mister KO, de neoprit!

aprilie 18, 2010 in Box

Lucian Bute incepe sa devina, cu adevarat, una dintre legendele in viata ale boxului romanesc. Modest, tenace, pragmatic si foarte atent atunci cand isi alege meciurile, Bute si-a trecut in palmares un nou succes de zile mari. „Mister KO” l-a invins pe columbianul Edison Miranda printr-un… KO de senzatie in runda a treia. Astfel, Lucian Bute si-a pastrat titlul mondial al categoriei supermijlocie, in versiunea IBF. A fost a cincea oara cand Bute si-a pus centura in joc. Felicitari, campionule!

Rar vezi in Liga 1 un meci de fotbal cu 16.000 de spectatori. Doar la marile derby-uri. Poate nici atunci… Ei bine, Lucian Bute reuseste sa adune tot atatia fani la un meci de box. O performanta care spune mult despre notorietatea lui „Mister KO” in Canada si nu numai.
Aclamat la scena deschisa de spectatorii prezenti la „Centre Bell” din Montreal, Lucian Bute a intrat in ring pe acordurile melodiei „Where the streets have no name” a celor de la U2. Era al 26-lea meci al romanului la profesionism.
Meci de tatonare in primele doua reprize. Bute nu i-a dat nici o sansa lui Miranda, columbianul fiind obligat sa faca un joc defensiv. Pe finalul primei reprize Miranda a fost prins in corzi. Dupa HBO, 10-9 pentru Lucian Bute. Columbianul loveste destul de puternic in repriza a doua dar Bute se apara ca la carte. HBO: 10-10!
Istoria confruntarii Bute-Miranda s-a scris in repriza a treia. Un upercut de stanga devastator, in plina figura, l-a trimis pe Edison Miranda in lumea viselor. Lovitura nu a fost deloc intamplatoare, aceasta fiind repetata de multe ori la antrenamente. Pur si simplu columbianul inota pe ring cautand sa se agate disperat de picioarele lui Bute. Pentru Miranda totul se terminase neasteptat de repede.
Uluitor, Lucian Bute a ajuns la 26 de victorii din 26 posibile, dintre care 21 prin KO. Victoria lui Bute a fost clara. Romanul l-a „atins” pe Miranda de 47 de ori in timp ce columbianul l-a lovit de doar 21 de ori. Si asta spune totul despre ceea ce s-a petrecut pe ring in cele sapte minute si 21 de secunde. Interesant, dupa meci Bute a fost felicitat de fostul mare campion al greilor, Lennox Lewis.
Lucian Bute scrie istorie peste Ocean. Canada este la picioarele lui Bute. Deja ne gandim la urmatorul meci. Visul lui „Mister KO”: unificarea centurilor. Perfect posibil dupa demonstratia de forta etalata in fata lui Miranda.