Messi, noul… il fenomeno!

aprilie 7, 2010 in Liga Campionilor

Spectacol total pe „Camp Nou” cu Lionel Messi in prim-plan. Un recital grandios oferit de starul argentinian, cu patru goluri magice in poarta lui Arsenal. Dupa 2-2 la Londra, Barcelona s-a impus in returul sfertului de finala din Liga Campionilor gratie jocului incantator etalat de Messi. El a facut diferenta. Dupa Romario, Ronaldo si Ronaldinho acum este randul lui Messi. Noul „il fenomeno”!

Barca a continuat recitalul inceput pe „Emirates Stadium”, in partida-tur din sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Nu la acelasi nivel, dar suficient pentru o calificare deja acontata la Londra. Pasele catalane au mers snur in timp ce „tunarii” au incercat doar un joc de fragmentare a acestora. Tactica lui Arsene Wanger a functionat partial, pana la reusita lui Bendtner. Dupa aia, prapadul.
La 0-1 Messi a luat meciul pe cont propriu. Gol dupa gol pana la patru. Unul mai frumos decat altul. La pauza 3-1, iar la final 4-1. Fanii catalani erau in delir, stadionul vibra din temelii dupa fiecare reusita a argentinianului iar din tribune se pravalea spre gazon celebrul „Ole! Ole! Ole!”. In fond am asistat tot la un fel de corida, Barca eliminand pe Arsenal cu un neverosimil 6-3 la general.
In rezumat, Lionel Messi duce Barcelona in careul de asi al UEFA Champions League. Un jucator total. Stie cand sa dribleze, stie cand sa suteze, stie cand sa fenteze, stie cand sa se demarcheze, stie cand trebuie sa puna presiune pe adversar. Un fel de „domnul stie tot”. Si cand te gandesti ca, la doar 22 de ani, are toata lumea la picioarele lui si mult timp la dispozitie pentru a juca la cel mai inalt nivel.
Fotbalul este cu adevarat sportul-rege atunci cand are slujitori de talia lui Messi. Oricat de mult au evoluat tactica si disciplina in joc daca ai ghinionul sa intalnesti un adversar precum atacantul argentinian nu prea ai ce sa-i faci. Pur si simplu Arsenal nu a putut bloca entuziasmul lui Messi, iar de aici pana la eliminare n-a fost decat o chestiune de… 180 de minute.
Poate Interul lui Mourinho sa reuseasca mai mult. Tema primei semifinale din actuala editie a UCL este tocmai tentativa lui Inter de a-l bloca pe argentinian. Doar asa pot spera italienii la marea finala.  Altfel, noi ramanem cu show-ul oferit de Messi in „dubla” cu Arsenal. Unul de zile mari, demn de un… il fenomeno!